Main Navigation

Main Content

zero emission: Sıfır emisyon, tam güç

Wacker Neuson'un yeşil "e"li zero emission serisi. Wacker Neuson'un emisyonsuz ürün yenilikleri, güçten ödün vermeksizin özel kullanıcı ve çevreyi koruma imkanı sunar. zero emission serisine iki akülü tokmak, dual power ekskavatörü, bir elektrikli tekerlek yükleyicisi ve elektrikle çalışan bir zincirli damper dahildir. Bu seriyle Wacker Neuson, geleceğe doğru bir adım daha atarak müşterilere tamamen emisyonsuz çalışma imkanı sunuyor.

"Emisyonsuz ürün serisiyle Wacker Neuson, bu sektörde yenilik lideri olduğunu bir kez daha vurguluyor. Başka hiçbir üretici, elektrikle çalışan inşaat makine ve cihazlarının bu kadar kapsamlı bir yelpazesini sunmuyor ve bu da birçok müşterinin artan talebinden kaynaklanıyor olabilir.

Malzeme taşıma sırasında egzoz gazı emisyonu oluşması istenmediği durumlarda, elektrik tahrikli zincirli damper DT10e tercih edilir. İnşaat şirketleri, maksimum taşıma kapasitesi 1.000 kilogram olan damperi, örneğin iç alandaki yıkım çalışmalarında kullanıyor. Sadece 80 santim genişliğindeki kompakt boyutlarıyla zincirli damper, standart her kapıdan geçiyor. İçinde üç elektrikli motor bulunuyor. Motorlardan biri, zincirleri tahrik ederken, başka bir elektrik motoru ise çalışma hidroliğinde kullanılır. Güç konusunda olduğu kadar durma emniyetinde de elektrikle çalışan damper, dizelle çalışan modelinden hiçbir konuda geri kalmıyor. Oluk yüklüyken tırmanma kabiliyeti 20 derecedir (yüzde 36). Damper, sekiz saate kadar kullanılabilir.

Özellikle çukurlardaki veya bina içlerindeki kullanımlarda akülü tokmak AS30e ve AS50e, güçlü yönlerini tam gösterebiliyor. Çünkü emisyonsuz çalışma sadece kullanıcıyı korumakla kalmıyor, aynı zamanda tokmağın kullanım yelpazesini de genişletiyor. Daha küçük olan model, boru kamalarını sıkıştırmak için kullanılan özel bir tokmaktır. AS50e, tüm klasik tokmak işlerinde kullanılır. Modelden bağımsız olarak kullanılabilen akü, takım gerekmeden çıkartılabilir ve böylece kullanıcı, boşalan aküyü birkaç işlemle şarjlı olanla değiştirebilir. Emisyon olmadığından dolayı her iki model de, örneğin şehir içindeki şantiyelerin ve çukurlardaki çalışmaların getirdiği zorlu ek koşulların üstesinden sorunsuz bir şekilde gelir. Diğer bir avantaj ise düşük işletme maliyetleri, çünkü örneğin karbüratördeki geleneksel tokmakların tipik bakım çalışmaları akülü tokmaklarda gerekmez. Akımla işletme sayesinde devam eden maliyetlerin yaklaşık yüzde 55 oranında tasarruf sağlanabilir.

Dual power seçeneğiyle Wacker Neuson'un mini ekskavatörü 803'e harici elektro-hidrolik tahrik cihazı HPU8 bağlanabilir. Bu cihazla ekskavatör sadece elektrikle ve tamamen emisyonsuz bir şekilde çalıştırılabilir. Makinenin basit biçimde kullanılır olması, kullanıcı tarafından bilhassa fark edilmektedir. Ekskavatör, yıkım ve ıslah çalışmalarında ya da iç mekan restorasyonlarında gerektiğinde, kullanıcı onu dizel motoruyla çalışan kamyonla kullanım yerine kadar sürer. Düzleme plakasında, HPU8 cihazının taşıma amacıyla asılabileceği iki delik vardır. Sürücü bu taşıma aparatı ile cihazı yanında götürür. Kullanım yerine vardığında sürücü harici birimi doğrudan ekskavatörün alt arabasına takar. Böylece 360 derecelik dönüş yarıçapı elektrikle çalışırken de sınırsız bir şekilde korunur - bu ise kullanımda tam hareket serbestisi demektir.

Aküyle çalışan kompakt tekerlek yükleyicisi WL20e almaya karar veren müteahhitlerin güç konusunda hiçbir ödün vermesi gerekmez, ancak aynı zamanda emisyonsuzluk avantajından yararlanabilirler. Güç parametreleri, dizelle çalıştırılan tekerlek yükleyicisininkilere eşit ve hatta bazı noktalarda, örneğin akü sayesinde 1.350 kg için yeterli olan devirme yükü alanında bunlardan üstündür. Endüstri alanında kendini kanıtlamış olan bir kurşun-asit aküsü kullanılıyor. Biri seyir tahriki, biri de çalışma hidroliği için olmak üzere iki ayrı elektrik motoru, enerji tüketiminin en aza indirilmesini sağlar, çünkü güç sadece gerçekten gerekli olduğunda kullanılır. WL20e ayrıca kullanıcının her hızlanma avantajında doğrudan hissettiği dinamik ve güçlü çalışmasıyla da ikna ediyor. Emisyonsuzluk, örneğin seralarda, bina imarlarında veya garajlarda kendini gösteriyor – 2,25 metre yüksekliği ve sadece bir metreyi biraz aşan genişliğiyle kompakt tekerlek yükleyicisi için bunlar hiçbir sorun olmuyor. Akü tam şarjlıyken tekerlek yükleyicisi ile maksimum beş saatlik bir çalışma kullanımı gerçekleştirilebilir – bu da malların yüklenmesi ve kısa mesafelerde taşınması gibi tipik uygulamalar için yeterli bir zamandır.

Diğer bilgiler için bakın  www.wackerneuson.com/zeroemission